#HEJToJA (MACIERZYŃSTWO – WYBORY) – 2021
To już trzeci raz, kiedy chcemy rozmawiać z Wami o hejcie podczas #HEJToJA 2021.
Prowadząc fanpejdże Fundacji Mlekiem Mamy obserwowałyśmy jad wylewający się w komentarzach pod postami, artykułami i w grupach na Facebooku. Przyszła wtedy do nas taka refleksja, że jako doule chciałyśmy wspierać kobiety bez względu na podejmowane przez nie wybory. Zdawałyśmy sobie sprawę, że każda matka ma swoje doświadczenie i swoją historię. Tak naprawdę nie nam oceniać jej wybory, bo to nie jest nasze życie. Jesteśmy tu, by wspierać i edukować.
Z drugiej strony wiemy w jakich czasach przyszło nam żyć, i z jakimi deficytami na co dzień ludzie muszą sobie radzić. Ale sobie nie radzą, a swoją złość, żal i frustrację wylewają na innych w Internecie.
Czym jest hejt?
Według Słownika Języka Polskiego, hejt to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy; mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Potocznie o osobie wyrażającej opinie pełne nienawiści, negatywności mówi się hater (z języka angielskiego “hate” – nienawidzić), hejter.
Mowa nienawiści staje się w Polsce coraz bardziej powszechnym – a nawet niekiedy akceptowalnym – zjawiskiem. Kobiety należą do grupy osób najbardziej dotkniętych hejtem. Dlaczego tak się dzieje?
Zdaniem Fundacji Humanity in Action “nie ma jednej powszechnie uznanej i obowiązującej definicji mowy nienawiści. Dlatego społeczne postrzeganie mowy nienawiści często opiera się na jednostkowych doświadczeniach, czy wybiórczych wyobrażeniach o rzeczywistości, jak również na zasłyszanych opowieściach. Opowieściach, które nie zawsze odzwierciedlają powagę zagrożeń uruchomionych przez/spowodowanych przez mowę nienawiści.”
Czy w związku z rozwojem techniki i Internetu powinniśmy nauczyć się żyć z hejtem? Według raportu międzynarodowej organizacji Global Dignity prawie połowa nastolatków spotyka się w sieci ze zjawiskiem hejtu. Aż co piąty nastolatek jest autorem mowy nienawiści. Czy zatem hejt wpisał się w nasze geny?
Światowy Dzień Godności
Zacznijmy od tego, że w trzecią środę października obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Godności. To właśnie ten dzień był dla nas inspiracją kilka lat temu, kiedy pomyślałyśmy o zjawisku hejtu wśród matek. Dlatego o hejcie w sieci rozmawiamy w październiku. Mamy bowiem poczucie, że hejtując matki (a właściwie kogokolwiek) z jakiegokolwiek powodu obdzieramy je oraz ich dzieci z godności, a także z prawa do bezpiecznego korzystania z przestrzeni, jaką daje Internet. Widzimy dużą potrzebę edukacji w przedmiocie zjawiska hejtu stąd kolejna edycja #HEJToJA.
Jestem mamą – mam prawo do swoich wyborów!
Podczas poprzednich edycji kampanii #HEJToJA zwróciłyśmy uwagę na hejt ze względu na drogę przyjścia na świat dziecka oraz sposób jego karmienia. W tegorocznej kampanii chcemy pokazać zjawisko hejtu w polskim internecie. Chcemy również uświadomić, że każda matka ma prawo do podejmowania swoich własnych, bardzo indywidualnych decyzji dotyczących macierzyństwa.
Dlatego wołamy dziś do Ciebie: #HEJToJA! Człowieku, który mnie hejtujesz – zobacz mnie! Zobacz mnie – matkę, mnie – kobietę. Kobietę z całym moim bagażem doświadczeń, ze wszystkimi moimi emocjami i myślami, ze wszystkimi moimi błędami, które popełniłam i będę popełniać, bo jestem człowiekiem. Takim, jak ty. I tak samo jak ty, mam prawo do godności i szacunku.
W tym roku Światowy Dzień Godności obchodzimy 20 października. Właśnie z tej okazji kontynuujemy akcję HEJToJA 2021. Dołącz do niej i Ty!
Więcej o akcji #HEJToJA 2021:
Mama „siedzi” w domu: mama w domu w akcji HEJ To JA!
Mama w pracy: bizneswoman w akcji HEJ To JA!
Mama ucząca się: mama studentka w akcji HEJ To JA!
Mama z pasjami: pasjonatka w akcji HEJ To JA!
Tu przeczytasz o zeszłorocznej kampanii o różnych drogach porodu.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.