Szczerze o otyłości. Z miłości – 2024
„Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości” to nazwa kampanii edukacyjnej, której organizatorem jest Novo Nordisk, a patronem merytorycznym Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości. Agencja opiekująca się komunikacyjnie kampanią społeczną nawiązała w zeszłym roku współpracę z Fundacją Mlekiem Mamy. W wyniku tej współpracy ambasadorka kampanii Agnieszka Liszkowska – Hała, prezeska Fundacji Siła wystąpiła w roli ekspertki w podcaście pt. „Szczerze o otyłości”. [Podcast 102]
5. edycja – z miłości
19 czerwca 2024 roku rozpoczęła się 5. edycja kampanii „Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości”. Temat przewodni tej edycji to „Szczerze o otyłości. Z miłości”.
Po raz pierwszy w kampanii będzie poruszony temat otyłości wśród polskich dzieci i nastolatków. Jest to kwestia niezmiernie ważna, bo według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), polskie dzieci przybierają na masie ciała najszybciej w Europie (Childhood Obesity Surveillance Initiative WHO).
Kluczową rolę w profilaktyce, diagnostyce i holistycznym leczeniu otyłości odgrywa rodzina, co jest podkreślane w kampanii. Wzrost zachorowań na otyłość wśród polskich nastolatków pokazuje pilną potrzebę zmian systemowych w celu przeciwdziałania temu zjawisku, w tym działań profilaktycznych jak np. kształtowanie zdrowych nawyków już od dzieciństwa. Zdrowe nawyki wykształcone właśnie w dzieciństwie mają wpływ na całe późniejsze życie. Stosunek młodego człowieka do odżywiania i aktywności fizycznej na co dzień zależy od wzorców, które są przekazywane w rodzinie i najbliższym otoczeniu (np. szkoła).
Inauguracja kampanii
Inauguracją kampanii była konferencja prasowa, która odbyła się w Warszawie 19 czerwca.
Prelegentami byli między innymi Ambasadorzy kampanii:
- Robert Kudelski – aktor, wokalista,
- Kacper Łukasiewicz – aktor młodego pokolenia, student prawa,
- Emilia Modrzyńska – pacjentka, nauczycielka,
- Bartłomiej Nowosielski – aktor, tata,
- Adrianna Sobol – psycholożka zdrowia.
Prelegentami byli również prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska – prezeska Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, dr hab. n. med. prof. SUM Paweł Matusik – prezes Polskiego Towarzystwa Otyłości Dziecięcej oraz senator Agnieszka Gorgoń.
Dyskusja prelegentów o otyłości
Według raportu NIK z kontroli pt. „Profilaktyka i leczenie otyłości u osób dorosłych w latach 2020 – 2022” na otyłość choruje już blisko 9 mln dorosłych Polaków, a 12,5 mln osób ma nadwagę (na podstawie danych z GUS i NFZ).
Tylko 4,5% pacjentów wie, że choruje na otyłość. Czas postawienia diagnozy, to średnio aż 5 lat! Pacjenci nie wiedzą, że chorują, ponieważ lekarze rzadko diagnozują otyłość, ani nie mówią gdzie się leczyć. A otyłość jest przecież złożoną cywilizacyjną chorobą, mającą ponad 200 stwierdzonych powikłań (najwięcej ze wszystkich chorób). Dlatego istotna jest profilaktyka, ale wymaga ona dużych nakładów.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat otyłość wśród dzieci zwiększyła się trzykrotnie. Dlatego ważne są działania profilaktyczne skierowane do dzieci jak na przykład dostęp do dobrej żywności, czytanie etykiet i aktywność fizyczna (np. program “Aktywna Szkoła”). Otyłe dziecko, to otyły dorosły. Z drugiej strony 10-20% otyłości wśród dzieci jest wynikiem otyłości kobiet w czasie ciąży.
Ponadto sytuacja dzieci i osób dorosłych chorujących na otyłość jest szczególna, ponieważ społeczeństwo postrzega ich często poprzez pryzmat wyglądu zewnętrznego i doświadczają z tego powodu przemocy.
Dlatego niezbędne są rozwiązania systemowe, zwiększające świadomość na temat otyłości już na wczesnym etapie edukacji dzieci, kobiet w ciąży, jak również wśród personelu medycznego. Zwiększenie skuteczności leczenia choroby, to specjalistyczne centra, gdzie będą leczone dzieci z uwzględnieniem wszystkich problemów zdrowotnych (podejście holistyczne).
Jeden głos w dyskusji
Jedyną osobą, która zabrała głos była prezeska Fundacji Mlekiem Mamy. Marlena Świrk zwróciła uwagę na to, że nie można obarczać dzieci za problem otyłości. Należy odwrócić stwierdzenie “Otyłe dziecko to otyły dorosły” na “Zdrowy dorosły, to zdrowe dziecko”. Przecież zdrowe kobiety w ciąży, to zmniejszenie ryzyka tej choroby wśród dzieci o 10-20%. Karmienie piersią, długie karmienie, to podstawowa, bezpłatna profilaktyka otyłości wśród dzieci. Jednak obecnie w Polsce model wczesnego żywienia oparty jest na karmieniu sztucznym, a nie naturalnym. Personel medyczny nie informuje rodziców o ryzykach wynikających z takiego sposobu karmienia, w tym ryzyku otyłości.
Podsumowanie
Naukowcy mocno udokumentowali już wartość mleka matki i jego bezcenny wpływ na zdrowie człowieka. Mimo to odnosimy wrażenie, że w profilaktyce otyłości wśród dzieci nie jest brany pod uwagę sposób wczesnego żywienia. Co więcej – rola mleka kobiecego w żywieniu jest umniejszana. A przecież mleko własnej matki jest bezpłatne.
PoMOCnik dla rodziców i opiekunów
W ramach tegorocznej odsłony edycji kampanii powstanie unikalne narzędzie edukacyjne PoMOCnik przeznaczony dla rodziców i opiekunów. PoMOCnik to praktyczna baza wiedzy o profilaktyce, wsparciu i kompleksowym leczeniu otyłości nastolatków.