W KRĘGU KOBIET
W ramach Fundacji “Mlekiem Mamy” organizujemy spotkania W Kręgu Kobiet. Jest to przestrzeń stworzona wyłącznie dla kobiet, choć w niektórych przypadkach mogą zdarzyć się wyjątki.
Bierzemy udział w różnych wydarzeniach cyklicznych związanych z okresem okołoporodowym oraz rodzicielstwem. Poznajcie bliżej niektóre z nich, o zasięgu ogólnopolskim oraz światowym. Zachęcamy do znalezienia takich lub podobnych wydarzeń w swojej okolicy.
- Pozytywnie o porodzie, Światowy Tydzień Douli (22-28.03),
- Europejski Tydzień Noszenia Niemowląt (European Babywearing Week, maj, EBW),
- Tydzień Promocji Karmienia Piersią w Polsce (26.05-01.06),
- Światowy Tydzień Karmienia Piersią (1-7.08),
- Krąg Opowieści o Stracie (15.10).
Twórcze Wieczory
Twórcze Wieczory (Koło Wesołych Gospodyń Miejskich) to inicjatywa skupiająca mieszkanki Warszawy (Dz. Wesoła i okolice). Ideą jest wspieranie się i dzielenie się kobiecą mocą, własnym doświadczeniem i wiedzą oraz tworzenie więzi międzypokoleniowych i budowanie społeczności lokalnej mobilizującej do wspólnego działania. Przestrzeń, w której się spotykamy to również okazja do rozmów na różne tematy, odskocznia od dnia codziennego. Czasami jest to motywacja do nadrobienia zaległości domowych (zaszycie dziury w spodniach dziecka, przyszycie guzika, itd.).
Spotykamy się, w jeden wieczór w miesiącu, aby po prostu pobyć ze sobą, spędzić wspólny czas w sposób kreatywny. Przy aromatycznej herbacie, w miłej atmosferze wspieramy nasz rozwój osobisty oraz “ładujemy akumulatory” na kolejny miesiąc.
HISTORIA KRĘGÓW OPARTYCH NA WSPÓLNYM TWORZENIU
Historia kręgów kobiecych zbudowanych w lokalnej społeczności sięga do roku 1866, kiedy to we wsi Piaseczno koło Gniewa na Pomorzu powstała organizacja zrzeszająca kobiety “Towarzystwo Gospodyń”. Następnie, w roku 1877 powstało pierwsze na ziemiach polskich koło gospodyń wiejskich. Tradycję spotkań mieszkanek wsi kobiety przeniosły do wielu miast na terenie całej Polski, tworząc koła gospodyń miejskich.
HARMONOGRAM
2018 rok [KLIK]
2019 rok [KLIK]
Tydzień Promocji Karmienia Piersią w Polsce
(26 MAJA – 1 CZERWCA)
Światowy Tydzień Karmienia przypada na dni 1-7 sierpnia. W Polsce w tym czasie organizowane są uroczystości związane między innymi z Powstaniem Warszawskim. Dla wielu osób to smutny czas, pełen refleksji. Dlatego też polskie obchody nawiązujące do promocji karmienia piersią zostały przeniesione na przełom maja i czerwca. Tydzień ten zaczyna Dzień Matki, a kończy Dzień Dziecka. W tym czasie na terenie całego kraju organizowane są różne imprezy, wydarzenia rodzinne, które stanowią doskonałą okazję do promowania karmienia naturalnego.
Światowy Tydzień Karmienia Piersią
(1-7 SIERPNIA)
Światowy Tydzień Karmienia Piersią koordynowany jest przez WABA (World Alliance for Breastfeeding Action). Organizacja ta powstała w 1991 roku, by chronić, promować i wspierać karmienie piersią. Jej działania są zgodne z zapisami Deklaracji Innocenti. Pierwszy Dzień Karmienia Piersią miał miejsce w 1992 roku. Obecnie ŚTKP obchodzony jest w ponad 170 krajach.
W 2015 hasłem przewodnim było “Karmienie piersią i praca”, co z kolei stało się inspiracją akcji “Pracuję (z) pełną piersią” (PzPP).
Krąg Opowieści o Stracie (KOoS)
15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Z tej okazji, z inicjatywy Magdaleny Beztroskiej (doula, coach), powstał Krąg Opowieści o Stracie dla “aniołkowych mam”, aby stworzyć im bezpieczną przestrzeń do tego, by z tym żalem, smutkiem i krzywdą pobyć w Kręgu Kobiet i móc opowiedzieć swoją historię. Bez oceny, bez krytyki, bez “dobrych rad”, bez pouczania, bez zagadywania, bez umniejszania, bez dyskusji i wyciągania wniosków. Z miłością, z wyrozumiałością, z cierpliwością, z empatią, z ciszą, ze spokojem.
W kręgu mogą uczestniczyć również kobiety, które nie doświadczyły poronienia, przedwczesnego porodu, śmierci dziecka. Krąg w Dniu Dziecka Utraconego ma zasięg ogólnopolski, ale może odbyć się lokalnie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, również w innym terminie. Jeżeli nie znajdziesz go – poinformuj nas, a pokierujemy Cię gdzie pytać.
W Biegnącej z wilkami przeczytamy takie oto słowa:
“Przez lata klasyczne psychologie błędnie utrzymywały, że z żalem można się uporać jednorazowo, najlepiej w ciągu jednego roku, po czym wszystko ma wrócić do normy. Każdy, kto nie chce lub nie potrafi ukończyć tego procesu w „przepisowym” czasie, cierpi na jakieś zaburzenia. Obecnie wiadomo, że prawdą jest to, co istoty ludzkie instynktownie wyczuwały od wieków: pewne rodzaje krzywd, nieszczęść i wstydu nie dają się wymazać przez rytualny żal; strata dziecka z powodu jego śmierci lub rozdzielenia z nim jest jedną z największych, jeśli nie największą próbą wytrzymałości psychicznej.”
Jeśli czujesz gotowość, chcesz wysłuchać opowieści i przekazać pozytywną energię i dobre myśli, to spotkaj się w Kręgu w swojej okolicy. Pamiętajcie, że doświadczenia kobiet mogą być bardzo różnorodne. Drzwi i serca są otwarte…