MISJA I CELE
Misja Fundacji „Mlekiem Mamy”
Naszą misją jest dawanie wsparcia rodzinom oraz upowszechnianie wiedzy o karmieniu naturalnym i tzw. świadomym rodzicielstwie. Dążenie do ochrony karmienia naturalnego, przestrzegania praw z nim związanych, monitoring oraz poprawa wskaźników poprzez działania we współpracy z innymi podmiotami.
Cele Fundacji
- Poprawa ochrony zdrowia i jego promocja w polskim społeczeństwie, w tym zwiększenie poziomu wiedzy społeczeństwa z zakresu ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji trudnych.
- Poszerzenie świadomości na temat karmienia piersią i mlekiem kobiecym wśród dzieci, młodzieży, kobiet, mężczyzn, rodzin, pracodawców, wśród personelu medycznego i innych grup zawodowych.
- Wspieranie matek, w tym adopcyjnych, dzieci chorych, wcześniaków w zakresie karmienia naturalnego dzieci.
- Zwiększenie liczby matek karmiących naturalnie.
- Upowszechnianie wiedzy na temat laktacji, karmienia piersią, praw pacjenta oraz prawa pracy w zakresie uprawnień i zobowiązań pracownic karmiących piersią.
- Aktywizacja zawodowa matek karmiących piersią.
- Popularyzacja świadomego rodzicielstwa przede wszystkim wśród osób z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Wspieranie kobiet w okresie okołoporodowym, w szczególnych i trudnych sytuacjach życiowych.
- Zwiększenie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych.
Nasze działania na rzecz karmienia naturalnego
WIEDZA
Docieramy do źródeł i dokładamy wszelkich starań, aby informacje, które zamieszczamy na naszych stronach były zgodne nauką o laktacji, z obowiązującym prawem oraz z aktualnymi zaleceniami światowych organizacji zdrowia (WHO, UNICEF)
Karmienie piersią wzbudza wiele emocji w polskiej rzeczywistości. Powielanie nieprawdziwych informacji zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym dezorientuje kobiety, które chciałyby karmić swoje dzieci naturalnie. Kiedy natrafiają na trudności, nie wiedzą, gdzie szukać rzetelnych informacji i pomocy.
Laktacja wielu osobom kojarzy się tylko ze zdrowiem jednostki (matka-dziecko). Nie zapominajmy o tym, że ma ona ogromny wpływ na zdrowie w skali globalnej.
Karmienie piersią to również zagadnienie społeczne i ekonomiczne, które wpływa na relacje w społeczeństwie.
WSPARCIE
Wsparcie to pomoc okazywana poprzez akceptację drugiej kobiety, jej emocji, przeżyć i potrzeb, a nie poprzez doradzanie jej i krytykowanie, pomoc zgodna z potrzebami drugiej kobiety, a nie naszymi wyobrażeniami o nich.Agnieszka Stein
Jako doule wspieramy kobiety w ich wyborach. Czasami pomimo, że matki posiadają dużą wiedzę – nie zawsze z łatwością podejmują decyzje i nie zawsze są one zrozumiałe dla otoczenia.
Niektóre z kobiet potrzebują wsparcia informacyjnego, pomocy w usystematyzowaniu posiadanej wiedzy i utwierdzenia w kompetencjach matki.
Spotykamy i takie, które czują się zagubione i potrzebują wsparcia emocjonalnego oraz akceptacji. Wielokrotnie doświadczyłyśmy siły, jaką daje wsparcie matka – matce. Nawet jeżeli zostało ono dane tylko poprzez podzielenie się doświadczeniem i swoją historią w rzeczywistości wirtualnej. Dlatego historie zamieszczane na naszych portalach również mają ogromną wartość.
WSPÓLNOTA
Rodzina musi pozostać w stałym kontakcie z innymi rodzinami i każdy – w okresie życia zawodowego – powinien mieć możność nawiązania koleżeństwa i współpracy. Kobieta codziennie pozostawiona z dziećmi pozbawiona jest społecznych bodźców i potrzebuje emocjonalnego i intelektualnego wsparcia, jakiego dzieci nie mogą jej dać. Rezultaty nie są dobre ani dla matki, ani dla dziecka, rodziny czy społeczeństwa.Jean Liedloff
Wokół Pracuję (z) pełną piersią i Mlekiem Mamy stworzyły się społeczności, które angażują się w nasze przedsięwzięcia, wymieniają się informacjami, doświadczeniami, jak również udzielają sobie wzajemnie wsparcia i motywacji do działania.
Jesteśmy świadome, jakie możliwości daje w dzisiejszych czasach internet, jednakże bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest potrzebą, której zaspokojenie umożliwiamy tworząc lokalne społeczności w miejscach, gdzie działamy.