#HEJToJA (PORÓD) – 2020
Kiedy rok temu planowałyśmy akcję #HEJToJA wiedziałyśmy, że w następnych latach będziemy ją kontynuować. Dlaczego? Bo każdego dnia widzimy, jak kolejna fala hejtu zalewa Internet. Zasmuca nas hejt skierowany do matek. Szczególnie boli nas hejt wymierzony przeciwko matkom przez inne matki. Jest to niezrozumiałe, że w tak wrażliwym emocjonalnie okresie okołoporodowym kobieta staje na przeciwko kobiety i strzela z jednej z najbardziej popularnej broni XXI wieku – słów pełnych nienawiści i zawiści.
Jaką historię skrywa osoba ukryta za uśmiechniętym awatarem? Tego nie wiemy. Być może sama kiedyś była wyśmiewana, stała się ofiarą mowy nienawiści? A może wychowywała się w środowisku, gdzie doświadczyła podobnych zachowań? Niemniej nic nie może być wytłumaczeniem, a my uważamy, że najważniejszą cechą, jaką powinien charakteryzować się internauta jest godność oraz szacunek godności innych internautów.
Podczas zeszłorocznej edycji kampanii #HEJToJA zwróciłyśmy uwagę na hejt ze względu na sposób karmienia dziecka. Przy okazji zorientowałyśmy się, że polskie mamy hejtują z wielu innych powodów, m.in. z powodu sposobu, w jaki przyszły na świat ich dzieci. Dlatego w tym roku postanowiłyśmy skupić się na tym problemie.
Światowy Dzień Godności
Nie bez przyczyny o hejcie w sieci rozmawiamy w Światowy Dzień Godności. Mamy bowiem poczucie, że hejtując matki (a właściwie kogokolwiek) z jakiegokolwiek powodu obdzieramy je oraz ich dzieci z godności, a także z prawa do bezpiecznego korzystania z przestrzeni, jaką daje Internet.
Czym jest hejt?
A gdybyśmy tak wzięły lupę i przyjrzały się hejtowi z bliska?
- Jaka kryje się za nim potrzeba, jakie emocje?
- Czym dla Ciebie jest hejt?
- A może to co dla Ciebie jest hejtem, dla innej osoby nim nie jest?
- Albo to co inna osoba uważa za hejt – dla Ciebie jest po prostu dobrym żartem, rozrywką dla zabicia czasu?
- Czy rozpoznajesz granicę między memem, komentarzem o charakterze humorystycznym, a treścią przepełnioną nienawiścią, czy agresją?
Czym zatem jest hejt?
Według Słownika Języka Polskiego, hejt to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy; mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Potocznie o osobie wyrażającej opinie pełne nienawiści, negatywności mówi się hater (z języka angielskiego “hate” – nienawidzić), hejter.
Mowa nienawiści staje się w Polsce coraz bardziej powszechnym – a nawet niekiedy akceptowalnym – zjawiskiem. Kobiety należą do grupy osób najbardziej dotkniętych hejtem. Dlaczego tak się dzieje?
Zdaniem Fundacji Humanity in Action “nie ma jednej powszechnie uznanej i obowiązującej definicji mowy nienawiści. Dlatego społeczne postrzeganie mowy nienawiści często opiera się na jednostkowych doświadczeniach, czy wybiórczych wyobrażeniach o rzeczywistości, jak również na zasłyszanych opowieściach, które nie zawsze odzwierciedlają powagę zagrożeń uruchomionych przez/spowodowanych przez mowę nienawiści.”
Czy w związku z rozwojem techniki i internetu powinniśmy nauczyć się żyć z hejtem? Według raportu międzynarodowej organizacji Global Dignity prawie połowa nastolatków spotyka się w sieci ze zjawiskiem hejtu. Aż co piąty nastolatek jest autorem mowy nienawiści. Czy zatem hejt wpisał się w nasze geny?
Jeśli hejt jest czymś czego nie unikniemy w sieci, to czy możemy wpłynąć na jego ograniczenie? Zamiast hejtu proponujemy hasło „Nowy zwyczaj – ograniczaj”.
W tym roku Światowy Dzień Godności obchodzimy 21 października. Właśnie z tej okazji kontynuujemy akcję #HEJToJA. Dołącz do niej i Ty!
Kampania finansowana jest ze środków Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Więcej o akcji:
Poród DN: poród DN w akcji HEJ To JA!
Poród CC: poród CC w akcji HEJ To JA!
Poród domowy: PD w akcji HEJ To JA!
Zatrzymaj hejt! powiedz STOP!
Podsumowanie: podsumowanie akcji HEJ To JA!