Interwencja ws. profesjonalnej opieki laktacyjnej i laktatorów w szpitalach – 2020/2021
W grudniu 2020 r. Fundacja Mlekiem Mamy i Centrum Nauki o Laktacji wystąpiły do Ministra Zdrowia z interwencją w sprawie nagminnego łamania praw rodziców oraz ich dzieci w szpitalach położniczych w Polsce, zwłaszcza w zakresie opieki laktacyjnej nad kobietami chorymi na COVID-19.
Nasze żądania
- realizacja praw pacjentek, w szczególności prawa do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z ciążą, porodem, połogiem oraz opieką nad noworodkiem, obejmujących zakres podejmowanych działań i stosowanych procedur medycznych, również w okresie pandemii COVID-19,
- respektowanie praw kobiet do wszystkich świadczeń w zakresie opieki okołoporodowej, bez względu na rodzaj porodu, bez wykluczania z powodu podejrzenia/zarażenia SARS-CoV-2;
- zapewnienie dzieciom mleka mamy jako jedynego pokarmu, który stanowi ochronę przed chorobami, również COVID-19, a w tym celu zagwarantowania skutecznej, profesjonalnej opieki laktacyjnej oraz zapewnienie każdej potrzebującej matce sprzętu do skutecznego i bezpiecznego pozyskiwania mleka kobiecego.
Przepisy
Zgodnie z ust. 3 pkt 8 XIII części załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowe od 1.01.2022 roku szpitale powinny zapewnić sprzęt odciągający. Przy czym zgodnie z zaleceniem podnoszącym wymagania higieniczne w czasie pandemii koronawirusa stopień bezpieczeństwa laktatorów musi pozwalać na odciąganie pokarmu przez kobiety z podejrzeniem lub chore na COVID-19. [Zalecenia dla medyków]
Interwencja CNoL
Centrum Nauki o Laktacji wystąpiło do Wojewody Mazowieckiego z prośbą o zapewnienie środków na laktatory dla szpitali położniczych sprawujących opiekę nad kobietami w okresie okołoporodowym i Mazowiecki Urząd Wojewódzki zapewnił o takiej możliwości.
Jednak nie wszyscy korzystają z takiej możliwości i nadal nie mają profesjonalnego sprzętu. Zastanawiałyśmy się dlaczego?
Rozdysponowanie środków „covidowych”
Z pisma Departamentu Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia z dnia 2 czerwca 2021 r. wynika, że: “z uwagi na rozdysponowanie puli środków dostępnej w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w chwili obecnej Ministerstwo Zdrowia nie ma możliwości przyjęcia do realizacji zgłoszonych przez Państwa potrzeb. Jednocześnie Departament informuje, że w przypadku przyznania dodatkowej puli środków z ww. Funduszu, proces rozpatrywania złożonych wniosków zostanie wznowiony.”
Zauważamy, że Ministerstwo Zdrowia inne zakupy inwestycyjne COVID-19 nadal realizuje. Gros położnych zaufało Wojewodzie, szpitale czekają na laktatory, które im obiecano… A tymczasem nadchodzi kolejna fala COVID-19, osób zakażonych przybywa.
Wyposażenie wszystkich szpitali położniczych w Polsce w 5 profesjonalnych covidowych zestawów laktacyjnych to koszt TYLKO około 3 mln zł.
#ktokogorobiwkonia ?!
WAŻNE! Jeśli którakolwiek matka zostanie po porodzie oddzielona w szpitalu od noworodka zachęcamy Was do składania skarg/pozwów.
- Pismo do Ministra Zdrowia [KLIK]
- Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia [KLIK]
- Pismo do Dyrektorów podmiotów leczniczych z 28.06.2021 r. [KLIK]
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia [KLIK]
Organizacje pozarządowe pełnią istotny element społeczeństwa obywatelskiego, podejmują działania na rzecz określonych grup społecznych, troszczą się o ich dobro oraz mają również wpływ na rzecznictwo. Z tego powodu naszym obowiązkiem jest interweniować w sprawach, które dotyczą naszego społeczeństwa. Ważne jest jednak, aby obywatelki i obywatele również podejmowali interwencje w sprawach, które dotykają osobiście dzieci lub ich samych.